DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN'IN RESMİ WEB SİTESİDİR.
RANDEVU & İLETİŞİM 0(212) 222 0888
Akciğer Kanser Cerrahisi
  ANASAYFA HAKKINDA YAZILAR BASINDA BİZ ONLINE RANDEVU İLETİŞİM

Akciğer Kanserinin Nedenleri

PAYLAŞ

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Tüm akciğer kanseri hastalarının sadece %15’i tanıdan sonra 5 yıl ve daha fazla yaşamaktadır. Kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığı artmasına karşılık erkeklerde azalmaktadır. Yakın zamanlarda yapılan analizlerde sigara içmeyen erkeklerde de artış olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni bilinmemektedir.

Akciğer kanseri nedenleri arasında en önemli faktör sigaradır. Akciğer kanserlerinin yaklaşık %85-90’ından sigara sorumludur. Sigara, akciğer kanseri riskini içmeyenlere göre 30 kat arttırmaktadır. Pasif içicilik de riski yaklaşık iki kat arttırmaktadır. On paket-yıldan (10 yıl günde bir paket sigara içilmesi) fazla sigara içenlerde ölüm sıklığı içmeyenlere göre belirgin olarak artmaktadır. Risk; kullanılan sigara sayısı ve kullanım süresine göre farklılık göstermektedir. Sigara bırakıldıktan sonra akciğer kanseri oluşma riski, 15 yılda, içmeyen kişilere yakın düzeyde bir risk düzeyine inmektedir.

Türkiye’de akciğer kanserinin oluşumunda rol oynayan diğer önemli bir faktör asbest ile temastır. Havayla taşınan, küçük partiküllere bölünen bir mineral bileşiği olan asbest; hava yoluyla taşınan liflerle karşılaşan kişilerde, özellikle de sigara içenlerde, akciğer kanseri riskini artırdığı bilinen bir karsinojendir. Sigara içen kişilerde asbest ile temas kanser riskini 90 kat arttırmaktadır. Akciğer kanserlerinin %3-4 kadarının asbeste maruz kalınmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Radyasyona maruz kalanlarda da akciğer kanseri riski artmaktadır.

Radon gazı akciğer kanseri etiyolojisinde rol oynayan diğer bir radyoaktif maddedir ve doğada değişik bölgelerde yüksek oranda bulunabilmektedir. Radyoaktif bir gaz olan ve radyum 226’nın bozunmasıyla ortaya çıkan radon gazı, akciğer kanserinin ikinci sıradaki nedenidir. Bu izotopun bozulması alfa partikülleri yayan maddelerin üretilmesine yol açar, bu partiküller hücre hasarına yol açabilir ve dolayısıyla malign dönüşüm potansiyelini artırır. Kronik obstruktif akciğer hastalığında (KOAH), tekrarlayan akciğer inflamasyonu ve akciğerdeki skar dokularında (örn. tüberküloza bağlı) kanser gelişimi artmaktadır. “Field” etki denen durumda özellikle baş-boyun kanseri olan kişilerde akciğer kanseri daha sık olarak görülmektedir. Bu, kanserojen faktörün tüm epitel yüzeye etki yapmasına bağlıdır. Ek risk faktörleri olarak, aile öyküsü ve bis (klorometil) eter, polisiklik aromatik hidrokarbonlar, krom, nikel ve organik arsenik bileşikleri gibi diğer karsinojenlerle karşılaşma bulunmaktadır.

PAYLAŞ
 
 
 
   EN ÇOK OKUNANLAR 

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Popüler
 

Göğüs Duvarı Deformiteleri

Popüler
 

Akciğer Kanserinin Radyofrekans ile Tedavisi

Popüler
 

Dr Özkan Demirhan Kimdir?

Popüler
 
   FACEBOOK'TAYIZ
 
ANASAYFA   I   HAKKINDA   I   YAZILAR   I   ONLINE RANDEVU   I   İLETİŞİM
Her hakkı saklıdır © 2017 Dr. Özkan Demirhan