DOÇ. DR. ÖZKAN DEMİRHAN'IN RESMİ WEB SİTESİDİR.
RANDEVU & İLETİŞİM 0(212) 222 0888
Akciğer Kanser Cerrahisi
  ANASAYFA HAKKINDA YAZILAR BASINDA BİZ ONLINE RANDEVU İLETİŞİM

Göğüs Duvarı Deformiteleri

PAYLAŞ

Göğüs Duvarı Deformiteleri

PEKTUS EKSKAVATUM:
Göğüs duvarının yapısal bir bozukluğudur. Kunduracı göğsü - çökük göğüs, olarak ta bilinir. Göğüs ön duvarı içeri doğru çöküktür. Çöküklüğün muhtemel nedeni kıkırdak kaburgaların fazla büyümesidir. Genellikle doğumda veya yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkar. 14-15 yaşlarındaki hızlı büyüme döneminde, mevcut olan deformite daha belirgin hale gelir.

GÖRÜLME SIKLIĞI:
Göğüs duvarı deformiteleri içinde en sık karşılaşılanıdır. Her 300 - 400 canlı doğumda 1, oranında görülmektedir. Erkeklerde kadınlara göre 4 kat daha sık rastlanır. Ailesel yatkınlık söz konusudur.

EN SIK GÖRÜLEN ŞİKAYETLER:
1-Kalp-Akciğer fonksiyonların bozulması nedeniyle ‘Egzersiz kapasitesinde azalma’ ve buna bağlı olarak spor aktivitelerini yaşıtları kadar devam ettirmekte zorlanma.
2-Fiziki görünümün bozuk olmasına bağlı olumsuz psikolojik etkilerdir.

TEDAVİ:
Tedavisi genellikle cerrahidir. İdeal ameliyat dönemi, cinsiyete, hastaya ve deformiteye göre değişmekle birlikte 10-12 yaştır. Hafif olgularda ya da ilerlemiş olguların ameliyatını kolaylaştırmada, vakum çanı kullanılabilir. Ameliyet öncesi hastaya uygun pektus barı belirlemek için gerekli ölçümler yapılır ve ameliyatla yerleştirilir. Hastaların çoğu, altı haftalık egzersiz kısıtlamaları (fiziksel antrenman, ağırlık kaldırma, vs) ile birlikte, 2-3 hafta arasında okula dönmektedir. Pektus barı yerleştirildikten sonra 2-4 yıl sonra çıkarılır. Çıkarma işlemi genel anestezi altında yapılır. Barların çıkarılması sırasında önemli bir komplikasyon bildirilmemiştir. Bar çıkarıldıktan bir iki saat sonra hastalar taburcu olabilirler. NUSS ameliyatlarının uzun dönem sonuçlarına bakıldığında nüks riski %5'in altındadır ve hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

PAYLAŞ
 
 
 
   EN ÇOK OKUNANLAR 

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Popüler
 

Göğüs Duvarı Deformiteleri

Popüler
 

Akciğer Kanserinin Radyofrekans ile Tedavisi

Popüler
 

Dr Özkan Demirhan Kimdir?

Popüler
 
   FACEBOOK'TAYIZ
 
ANASAYFA   I   HAKKINDA   I   YAZILAR   I   ONLINE RANDEVU   I   İLETİŞİM
Her hakkı saklıdır © 2017 Dr. Özkan Demirhan